متن مقاله

تحولات روش های پرداخت در کشور

زمان درج: ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ [۱۱:۳۶:۳۴] - زمان ويرايش: ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ [۱۱:۳۹:۱۸] - بازديد: ۶۱۱

روش هــای پرداختی که مصرف کننــدگان از آن ها اســتفاده می کنند، بیشتر و ســریعتر از هر خدمت مالی دیگری در حال تغییر و به روز رسانی است. این تحولات تحت تاثیر تغییرات تکنولوژی های دیجیتال، شرایط رقابتی و تقاضای مشتریان ایجاد شده است. به غیر از این موارد، دوران کرونا هم اجباری بر رشــد و پیشرفت تکنولوژی در زمینه پرداخت ها شد و البته فصلِ فرهنگسازی مناسبی در این عرصه را نیز پدید آورد. از همین رو آشنایی با برترین ها در روش های نوین پرداخت، برای هر بانک یا موسســه اعتباری که می‌خواهد نیازهای مالی مشــتریانش را برطرف کند الزامی است.

جهان طی سال های گذشته البته که با اصطلاحات متفاوتی دراین عرصه نیز روبه روشده است. اصطلاحاتی مانند PAY TECH، به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فین‌تک، که تمرکز خود را بر روی معاملات و پرداخت‌ها دارد و به صورت یکپارچه حجم انبوهی از تراکنش‌های B2B  و B2C را با روش‌های نقدی، از طریق کارت‌های معتبر بانکی،‌ بدون ارتباط فیزیکی، آنلاین و از طریق تلفن‌های همراه مدیریت می‌کند و درآینده پدیده کاربرد اینترنت اشیا در فرایند پرداخت را نیز خواهیم داشت؛ آن زمان که شما چه بسا با پوشیدن چیزی برتن یا دست، پرداخت را انجام دهید و این دور از ذهن نیست!

آنچه که مسیر پرداخت های دیجیتال را با سرعت بیشتری در راستای دگرگونی پیش می برد را می توان در چند بخش تقسیم بندی کرد:

نخست نسلی جدید که با آن رو به رو هستیم، نسلی که آن را نسل Z  می خوانند و بانیان سرکشی های خلاقانه و جویای راهکارهای آسان مبتنی بر فناوری؛ نسلی که زندگی اش با اپلیکیشن های مالی در هم آمیخته است و بسیاری از فعالیت های خود را در آن راستا می بیند.

از سویی جامعه پرداخت، امروز به دنبال ایجاد تجربه ای متفاوت برای مصرف کنندگان است. و از سویی دیگر مصرف کنندگان نیز به دنبال راه های ســاده تری برای انجام پرداخت هایشان هستند.

فراموش نکنیم درنظر گرفتن جوایز نیز به عنوان یک محرک رقابتی هیچگاه تا این حد اهمیت نداشته است. اگر عاملان صنعت پرداخت به این موضوع توجه نکنند به زودی از این رقابت عقب میمانند.

امروز در شیوه های مختلف پرداخت الکترونیکی شاهد ارزش افزوده ها و یا پاداش هایی ( نظیر جوایز –مزیت ها) هستیم که به شکل های مختلف به دلیل نوع گرایش به خرید های مبتنی بر فناوری به خریدارانی که از این طریق پرداخت را انجام میدهند داده می شود و قاعدتا این موضوع نیز یکی دیگر از گرایش های مردم به شیوه های نوین پرداخت را شکل میدهد چرا که به آن تشویق می شوند.

دراین میان قطعا ظهور و بلوغ هوش مصنوعی که با سرعتی سرسام آور جهان را در می نوردد نیز دلیلی دیگر بر تحولات و دگرگونی در عرصه پرداخت در آینده است.

 

*ایران در کجای این دگرگونی است ؟

اما ایران در عرصه پرداخت الکترونیکی اگرچه همگام با کشورهای پیشرفته نیست اما چندان هم دست و پا بسته نبوده و علی رغم مسائلی مانند تحریم ها، خلا پرداخت های بین المللی، نبود مسائلی مثل visa و mastercard... توانسته است راهکارهای خلاقانه، بومی سازی شده و البته نزدیک به استانداردهای جهانی را منطبق با قوانین داخلی سر و شکل بدهد و دراین مسیر فارغ از شعارهایی که صرفا مصرف داخلی داشته باشند گام های مثبتی در صنعت پرداخت الکترونیک برداشته و قادر بوده دراین مسیر حرکت بر لبه تکنولوژِی را در حد توان دردستور کار قراردهد. قطعا یکی از دلایلی که شرکت کارت اعتباری ایران کیش به همراه 4 شرکت دیگر پرداخت الکترونیکی کشور در میان گزارش های نیلسون ریپورت جای داده شده میتواند همین موضوع باشد.

 

*تطبیق چند شاخص مهم عملکردی با آنچه ایران کیش انجام میدهد

اما به جرات می توان گفت شرکت کارت اعتباری ایران کیش طی سال‌های اخیر نشان داده که در بسیاری موارد در مسیر دگرگونی‌های صنعت پرداخت در کشور پیشگام بوده و دلیل این ادعا نیز توجه به چند شاخصه حرکت دراین مسیر است که در ادامه به آن ها نگاهی می اندازیم .

گسترش همکاری شبکه های پرداخت: همکاری بین موسســات مالی و سازمان های مالی یا غیر مالی کلید طلایی گسترش اکوسیستم پرداخت و بهبود تجربه هاست. این همکاری ها سود بیشتری را نسبت به شبکه های قبلی پرداخت فراهم میکند، ایجاد یک همکاری بین ارائه دهندگان خدمات مالی، برنامه نویس ها و تکنولوژی های دیجیتال، تجربه گسترده و جدید را برای مصرف‌کننده فراهم می کند. یکی از مسائلی که ایران کیش طی سال های گذشته دنبال کرده گسترش همین ارتباط با شرکت ها و ارگان‌های مختلف فناورانه، همین طور سازمان های کسب و کاری است. همکاری مستمر و اثربخش ایران کیش با معتبرترین شرکت های کشور، بیانگر مسیری است که این شرکت در راستای ارتقای استانداردهای لازم در عرصه صنعت پرداخت پیموده است.

 

راه اندازی سیستم های  اعتباری: یکی از مفاهیمی که در سایر کشورها به صورت یک فرایند خاص، جا افتاده است خریدهای اعتباری است. موضوعی که درکشورما چندان فراگیری نداشته و از آن استقبال هم نمیشد. اما باید اذعان داشت ایران کیش در این مسیر نیز یکی از پیشگامان عرضه سیستم های اعتباری خرید در کشور بوده که نمونه بارز آن محصول" تی بی پلاس" بانک تجارت است؛ محصولی که زیر ساخت های فنی آن توسط ایران کیش فراهم شد.

 یکی از مهمترین اتفاقاتی که در سال 1402 به ثمر نشست و در سال جاری نیز ادامه دارد، محصولات اعتباری بانک تجارت و ایران کیش و سامانه‌هایی مانند کشت نو، زعفران کارت، سامانه تی بی پلاس، زنجیره موبایل، زنجیره FMCG کالاهای زود مصرف و به زودی "فرش" است که به زنجیره های تی بی پلاس اضافه می شود .  تی بی پلاس سامانه جامعی از محصولات اعتباری و B2B  بانک تجارت به شمار میاید که به اعتبار بین بانک تجارت و سازمان ها، برای خرید اشخاص اختصاص داده می شود و افراد می‌توانند با مراجعه به سامانه تی بی پلاس که ایران کیش برای بانک تجارت طراحی کرده است، خریدشان را به صورت اعتباری از تامین کننده انجام دهند. 

جایگزینی روش های نوین به جای کارت های فیزیکی و پرداخت NFC: یکی دیگر از اتفاقاتی که دنیا به سمت آن حرکت کرده، جایگزینی روش هایی است که جای کارت های فیزیکی را خواهند گرفت، یا اصطلاحا کدها به جای آن می نشینند و یا برای روند پرداخت تنها نیاز به نزدیک کردن گوشی یا ساعت های هوشمند به دستگاه pos است و یا اینکه خود کارت ها این شکل را پیدا می کنند. با معرفی EMV ها فناوری استفاده از میکروچیپ ها و همین طور پرداخت از طریق nfc تحولی عظیم در عرصه صنعت پرداخت ایجاد شد. تغییرات در زیر ساخت های شبکه پرداخت، تجمیع کارت ها و یا ایجاد روش هایی که منجربه جایگزینی پرداخت های جدید به جای حمل کارت های فیزیکی می شود، همگی از شاخص های دگرگونی در پرداخت هستند و دیگر باید خیلی ها بدانند که ایران کیش با اپلیکیشن مالی خود یعنی"پات لایف" نخستین شرکتی بود که دراین عرصه با تحقق پرداخت  غیر تماسی مبتنی براستاندارد EMV از طریق فناوری NFC  در طرح کهربای بانک مرکزی و تطبیق با خواست های داخلی و بین المللی، این نوع پرداخت در کشور را به صورت واقعی عملیاتی کرد.  به نحوی که با ذخیره کارت های فیزیکی خود در گوشی و نزدیک کردن آن به دستگاه POS مجهز به ماژول NFC ، می توانید با اپلیکیشن پات لایف پرداخت خود را انجام میدهید.   

 

تکنولوژی‌های بیومتریک: تکنولوژی های بیومتریک یکی دیگر از فناوری هایی هستند که طی سال های اخیر در دنیا رشد یافته‌اند، شناسایی هویت ها برای پرداخت یا ثبت کارهای بانکی از طریق اثر انگشت، تشخیص چهره، عنبیه چشم، عکس سلفی و دربرخی جاها حتی تشخیص رگ مچ دست، از جمله تکنولوژی‌هایی هستند که در احراز هویت کاربران در پرداخت‌ها به‌کار می‌روندکه اتفاقا دراین عرصه نیز در کشور اقدامات مثبتی انجام گرفت و شرکت کارت اعتباری ایران کیش نیز از جمله پیشتازان این عرصه درکشور به ویژه در زمان کرونا بود، زمانی که بانک ها به دنبال خدمات بانکی غیر حضوری بودند و ایران کیش به ویژه در ارتباط با بانک تجارت و اپلیکیشن های این بانک، این فرایند احرازهویت مجازی از راه دور را در بستری امن و همراه با رفع چالش های آن، عملیاتی کرد و یا در اپ هایی مانند اپلیکیشن زمرد، سایر فرایندهای بانکی را نیز از این طریق مهیا ساخت.

کیف پول‌های دیجیتال و سوپر اپلیکیشن‌ها: سوپر اپلیکیشن ها نیز فصل جدیدی در امکان انجام تراکنش‌های مالی در یک مکان و با قابلیت‌های فراوان را فراهم می‌کنند که ایران کیش در این زمینه نیز اقدامات مهمی را انجام داده است که علاوه بر پات لایف میتوان به اپلیکیشن های دیگر نظیر زمرد اشاره کرد.

 

ارزهای دیجیتال: بسیاری معتقدند ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین مانند بیت‌کوین و اتریوم، آینده پول را تغییر خواهند. اما نکته آنجاست که ایران کیش حتی در این عرصه نیز موفق شد تا به عنوان نخستین شرکت ها، مفهوم متفاوتی از ارز دیجیتال با عنوان ریال دیجیتال را پیاده سازی کند. مفهومی که بسیاری آن را با عنوان رمز ریال می شناسند. هرچند ایران کیش موفق به پیاده‌سازی ریال دیجیتال در اپلیکیشن زمرد شده و آن را عملیاتی نیز کرده است، اما این مفهوم همچنان در گیر و دار مراحل قانونی مانده است، البته که معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگویی با روابط عمومی ایران کیش خبر از تشکیل ستاد ویژه ای برای برطرف کردن مشکلات قانونی دراین موضوعات از جمله ریال دیجیتال داده است. اما در مجموع ایران کیش نشان داد که دراین عرصه نیز همگام با تغییرات جهانی مسیر را طی نموده است.

تغییرات در زیر ساخت ها: یکی دیگر از اتفاقاتی که به عنوان یک لزوم از آن در دنیا در عرصه صنعت پرداخت یاد می شود تغییرات در زیر ساخت هاست، ایران کیش نیز این مسیر را با اصلاح زیر ساخت ها، افزایش و بهبود ساختارهای امنیتی درون سازمانی و برون سازمانی تحقق بخشیده است.

نگاهی به مجموعه فعالیت هایی که طی مدت اخیر، شرکت کارت اعتباری ایران کیش پیموده است خود گواه براین موضوع است که از قرار، همانطور که دنیا در عرصه صنعت پرداخت مسیر تحول را طی کرده، این شرکت نیز به عنوان نخستین مجموعه در کشور، بسیاری از مفاهیم نوین صنعت پرداخت درایران را پایه ریزی و عملیاتی کرده است.آخرین مقالات

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید