متن مقاله

جادوی QRCODE !

زمان درج: ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ [۱۶:۰۳:۰۶] - زمان ويرايش: ۱۴۰۳/۰۳/۲۱ [۱۶:۲۳:۰۷] - بازديد: ۲۵۱

QRCODE. عنوانی جا افتاده، به ظاهر معمولی اما در واقعیت، پدیده ای که زمانی در دوران خود انقلاب ایجاد کرد. چیزی شبیه به جادو . رمزی که ابتدا با اهدافی متفاوت سر و شکل گرفت و روز به روز دامنه فعالیت های خودش را در بخش ها و امور مختلف باز کرد و همواره سطحی وسیعتر ، ایمن تر و راحت تری از خویش را به نمایش گذاشت. از ورود به URL  ها گرفته تا تعامل با محتواهای غنی، ذخیره حجم بالایی از داده ها، قابلیت اجرای اهداف تبلیغاتی و خیلی موارد دیگر که امکانشان از طریق آن ها مهیا شد ... و مهمترینشان... روشی برای پرداخت های الکترونیکی!

خیلی ها دوران کیو آر کد را به دهه 90 میلادی نسبت میدهند زمانی که یکی از شــرکت های زیرمجموعه صنایع خودروســازی تویوتا ژاپن در سال ۱۹۹۴ میلادی آن را اختراع و مورد استفاده قرار داد. انگیزه و هدف اصلی این شــرکت، احســاس نیاز به نوعی رمز با شتاب و سرعت رمزگشایی بالا جهت بخش سرمایه گذاری شان بود.

پس از آنکه کشورهای انگلیسی زبان از سال 1997 شروع به استفاده از این نوع رمز کردند؛  نام "QR "کوتاه شده "Response Quick "به معنی -پاسخ سریع- را برای آن انتخاب کردند و به همین نام آن را در سازمان های بین المللی به ثبت رساندند.

"ماساهیروهارا" (مخترع (QR CODEآن زمان، کارمند شرکت دنسو ویو DensoWave بود که در صنعت تولید قطعات خودرو فعالیت میکرد. در آن زمان برای ذخیره اطلاعات کالا از سیستم بارکد استفاده میشد. اما بارکدها فقط قادربه نگهداری حدود 20 کاراکتر بودند و در برخی موارد روی یک بسته قطعات خودرو گاه تا ده بارکد زده میشــد که باید هر کدام به طور جداگانه خوانده میشد و این، کار را برای کارگران مراکز پردازش کالا سخت میکرد.
“هارا” که خود در اوایل دهه 1980 میلادی، در ساخت یک دستگاه خوانش بارکد نقش داشت، میدانست که این روش، محدودیت های خود را دارد.  وی میگوید: داشتم به صفحه بازی "گو /Go" نگاه میکردم که مهره های سیاه و سفید روی شبکه خطوط آن ردیف شده بود و آنجا بود که دریافتم این روش خوبی برای انتقال اطلاعات زیاد در آن واحد است.

 26 سال پس از آن، این الگوهای دو بعدی که از مربع های سیاه و سفید تشکیل شده و میتواند تا 200 برابر بارکدهای استاندارد، اطلاعات در خود ذخیره کند، موجب تحول در خرید، سفر و دسترسی ما به وب سایتها شده است.

کد کیو آر Code QR سالها، یعنی تا زمان ابداع گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین، چندان گســترش نیافت و این دوربین موبایل بود که بــا ارایه قابلیت خوانش کدهای کیوآر، سرنوشت این ابداع را از این رو به آن رو کرد و در در دوران همه گیری کرونا، این کد با یک انقلاب و رنسانس دوباره مواجه شد.

کیو آر کد امروز تقریبا به همه چیز راه یافته است؛ از پذیرش رستوران ها تا منوهای دیجیتال و مهمترین آن ها که این روزها نمادی از نسل جدید پرداخت های الکترونیکی، در ابزارهای پرداخت بدون تماس است .

مطمئنا خود مبدع "کیو آر کد" هم وقتی پرداخت های بدون تماس با اســتفاده از  کد کیو آر را نخســتین بار دیده، شگفت زده شــده است!

هیچ کس هرگز گمان نمیکرد که از این کدها به عنوان شکلی از پول استفاده شود.

کیوآرکدهایی که  به منظور تامین امنیت مردم به کار گرفته شــده اســت. سریع و عاری از هر گونه اشتباه، روند پرداختِ آسانتر را فراهم ساخته اند. برای اسکن کیو آر کدها تنها لازم است دوربین تلفن همراه خود  یا برنامه اسکن کد QR را باز کنید و بعد پرداخت را انجام و خرید را کامل کنید.

 

*ایران کیش و پرداخت QR CODE از طریق کهربا

حتما با خبر شده اید که شرکت کارت اعتباری ایران کیش در قالب اپلیکیشن پات لایف خود،  برای نخستین بار در کشور پروژه کهربای بانک مرکزی، یعنی پرداخت غیر تماسی منطبق براستاندارد EMV را بر روی اپلیکیشن پات لایف خود راه اندازی کرده ؛

بطوریکه دیگر بدون نیاز به همراه داشتن کارت بانکی، بدون نیاز به اعلام رمز به پذیرنده و با سریعترین حالت ممکن و صرفا با نزدیک کردن گوشی همراه به دستگاه pos مجهز به ماژول NFC میتوانید پرداخت خود را انجام دهید.

ایران کیش در زمینه پرداخت های غیر تماسی از طریق QR CODE دو شکل متفاوت و نوین را  با بهره گیری از اپلیکیشن خود یعنی پات لایف پیش می برد:

Merchant present  : دراین روش QR روی دستگاه  posنمایش داده می شود و خریدار با اسکن کردن QR، اقدام به خرید خود می کند.  

Customer present : دراین روش QR روی گوشی موبایل نمایش داده می شود، دستگاه POS ، آن را اسکن می کند و فرایند خرید انجام می شود.

به عبارتی همانطور که فرایند TAP AND GO  روی پروژه کهربا تعریف شده است، امکان پرداخت از طریق  QR ، یک نحوه نمایش و پرداخت در داخل همین پروژه است، به این شکل که در  Merchant present ، پذیرنده (فروشنده)، از طریق دستگاه می تواند نوع نمایش را انتخاب نماید و تعیین کند که از طریق NFC ، می خواهد اطلاعات خریدار دریافت شود، یا از طریقQR ؛
وقتی که فروشنده از روی دستگاه pos، گزینه  QRرا انتخاب می کند، روی دستگاه POS ، CODE QR نمایش داده می شود. از طرفی روی اپلیکیشن پات لایف هم گزینه ای مشابه است که با آن  میتوان خرید از  طریق NFC  و یا QR را انتخاب کند. در این حالت، فرد گزینه QR (در بخش مربوط به Merchant present) اپلیکیشن را انتخاب می کند، گوشی روی حالت اسکن QR CODE  رفته ، بنابراین    CODE QRروی دستگاه  POS را اسکن کرده و خرید انجام می شود.

اما در روش Customer present ، کاربر یا همان خریدار، از طریق اپلیکیشن پات لایف، نمایش QR را انتخاب می کند QR نمایش داده می شود سپس آن را روی اسکنر دستگاه POS پوز قرار داده و خرید را انجام می دهد.

قوانین این فرایند نیز کاملا مشابه با فرایند TAP AND GO  است. یعنی طبق همان مبلغ  تعیین شده برای تراکنش پرداخت های غیر تماسیِ کهربا، نیازی به وارد کردن رمز نیست و از مبلغ تعیین شده به بالا، رمز نیز توسط کاربر وارد می شود.

ایران کیش تلاش داشته تا مانند TAP AND GO ، در فرایند پرداخت از طریق QR CODE  در قالب کهربا نیز پیشتاز باشد و مراحل نهایی آن را پشت سر بگذارد.آخرین مقالات

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید