متن مقاله

چارچوبی برای نظارت یا برای محدودیت؟

زمان درج: ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ [۱۰:۴۲:۴۵] - زمان ويرايش: ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ [۱۱:۰۵:۵۹] - بازديد: ۴,۴۶۷

نوشته :علیرضا هوشمند 

۱۳ دی‌ماه تاریخی بود که بسیاری از فعالان حوزه فین تک منتظر آن بودند تا چارچوبی که برای فعالیت و نظارت بر متمرکز کننده‌های پرداخت قرار بود تدوین گردد توسط سازمان توسعه تجارت الکترونیک منتشر شود. البته ناگفته نماند که این تاریخ از قبل مشخص نشده بود و فقط طبق وعده‌ هایی که از ماه‌ها قبل داده بودند قرار بود عصر یک چهارشنبه چارچوبی برای نظارت بر فعالیت این دسته از فین تک‌ها منتشر شود.

این موضوع که بالاخره نهادهای حاکمیتی و نظارتی پذیرفته‌اند که باید به وضع فعلی این کسب و کارهای نوپا و تاثیرگذار سروسامانی بدهند جای بسی امید است ولی با نگاه اولیه به این چارچوب، شتاب و تعجیل در نگاشتن این مستند به چشم می‌خورد به‌طوری‌که برخی از بندهای آن ازلحاظ ساختاری یا قانونی با مشکلاتی همراه است.

چارچوب‌ها معمولاً هدایت‌کننده کسب‌وکارها هستند و ایجاد محدودیت نمی‌کنند حتی قبل از وقوع خطا هم تنبیه یا اقدامی در آن‌ها پیش‌بینی‌نشده است، با این تفاسیر مشخص نیست آیا این چارچوب به تسهیل فضای کسب و کار فین تک‌ها کمک خواهد کرد یا نه؟

فعالان حوزه فین تک طی این چند سالی که از فعالیتشان می‌گذرد باوجود برخی مشکلات و سنگ‌اندازی‌ها با پیگیری‌های مداوم توانسته‌اند کار خود را ادامه داده و نوآوری و ارزش‌افزوده فراوانی را برای صنعت پرداخت الکترونیک به ارمغان بیاورند.

عصر روز شنبه، ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۵، نشستی با حضور فعالان حوزه فین تک ازجمله، مصطفی امیری مدیرعامل و هم بنیان‌گذار زرین پال، قاسم رادمان مدیرعامل و بنیان‌گذار آی دی پی، حامد میر شمسی مؤسس استارتاپکیف پی و چند تن از تحلیلگران صنعت پرداخت الکترونیک ازجمله حمیدرضا نور صالحی مشاور و طراح سیستمهای پیشرفته علم و فناوری،محمد مهدی ساداتیان کارشناس ارشد بانکداری و پرداخت الکترونیک و حسام‌الدین دربانی و مرتضی حیدر زاده از اداره بازاریابی و توسعه درگاه‌های پرداخت شرکت کارت اعتباری ایران کیش در محل این شرکت در راستای بررسی سند منتشرشده از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک برگزار شد.

در این جلسه دو ساعته بر روی بندهای منتشر شده در این مستند به بحث و گفتگو پرداخته شد که می توان به نکاتی از جمله بی ارتباط بودن بحث پرداخت در محل یا CoD به زمینه فعالیت تجمیع کنندگان اشاره نمود که آیا متمرکزکننده های پرداخت در حالی که اصلا در این زمینه فعال نیستند، باید این خدمات را ارائه بدهند یا اصلا توجیهی وجود دارد که وارد این حوزه بشوند.

همچنین در ادامه در رابطه با مسائلی ازجمله وظایف متمرکز کننده‌ها و مسئولیت‌های آن‌ها در قبال پذیرندگان و نظارت مستمر آن‌ها و همچنین شرایط احراز هویت تبادل‌نظری انجام شد که درنهایت این نتیجه حاصل شد که متن مورداشاره باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.

طبق ماهیت و تعریفی که از واژه فین تک به‌عمل‌آمده فین تک‌ها معمولاً شرکت‌های مالی چابک و کوچکی هستند که در راستای خلق ارزش‌افزوده برای مشتریان گام برمی‌دارند ولی چالش‌های پیش روی ایشان بخصوص موضوعاتی که مستقیماً دامنه فعالیت این کسب‌وکارها را تهدید می‌نماید عملاً تهدید جدی برای ادامه راه آن‌هاست.

در پایان جلسه با توجه به نقش‌آفرینی متمرکز کنندگان در اکوسیستم پرداخت کشور و ماهیت کسب‌وکار ایشان، پس از جمع‌بندی مقرر گردید این جلسات به‌صورت ادواری برگزار گردد و ایران کیش در برخی از حوزه‌های کاربرد این سند ارزیابی‌های حقوقی انجام دهد. تا شاید با تعاملات گسترده‌تر و لحاظ دغدغه‌های متولیان حوزه پرداخت تسهیل در امور مورد مذاکره صورت پذیرد.

آخرین مقالات

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید