متن خبر

نگاهی دیگر به سومین جشن عکاسان سینمای ایران و حمایت ایران کیش

زمان درج: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ [۱۰:۱۶:۲۰] - زمان ويرايش: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ [۱۱:۴۵:۳۰] - بازديد: ۱,۳۲۰

جمعشان جمع است. همه هستند انگار. همه آنهایی که سال‌هااز پشت پرده نقره ای سینما و یا جعبه جادویی تلویزیون می‌دیدیمشان. بازیگرهایی که با آنها کلی خاطره داریم . کارگردان هایی که وقتی نامشان پای یک اثر است ، انگار چک سفید امضا داده اند برای خوب بودن آن فیلم .

به گزارش روابط عمومی ایران کیش، قهرمان اول ، سوپر استار سینما، هنرمندان جوان ، هنرمندان کهنه کار یا به قول بعضی ها پیشکسوت. تهیه کننده ، فیلمبردارو... خلاصه در ضیافت مشترک عکاسان سینما و شرکت کارت اعتباری ایران کیش گویی همه دعوتند .

از یوزارسیف همیشگی؛‌یعنی مصطفی زمانی گرفته تا خالق مارمولک " کمال تبریزی ، از بانوی نقش اول سینمای ایران مهناز افشار بگیرید تا مازیار میری کارگردان مطرح ، از حامد بهداد مرد همیشه عصبانی صحنه تئاتر و سینما تا آتیلا پسیانی هنرمند ریش سفید این روزها  و یادگار مرحوم جمیله شیخی . راستی سروش صحت با آن سبیل منحصر به فردش هم آمده (!) اینجا سومین جشن عکاسان سینمای ایران است ، باغ موزه قصر ...

و امروز بر سر در باغ موزه قصر در جشن عکاسان سینما ، پات و ایران کیش خود نمایی می کند این یعنی حالا  هنر و صنعت یکی شده اند در راستای رسیدن به تعالی فرهنگ کشور .

می گویند این سومین جشن عکاسان سینمای ایران است ، رقابتی که درآن داوران، بهترین عکس ها از فیلم های یک سال را برمی گزینند واز میان آنها برای انتخاب برترین به قضاوت می نشینند و در نهایت با حضور چهره های معروف و مشهور سینمایی و تلویزیونی برترین عکاس ، معرفی می شود .

*اولین چیزی که می بینی !

وارد باغ موزه قصر که می شوی وقتی بفهمند ایران کیشی هستی با گرمی خاصی دعوتت می کنند تا به دالانی قدیمی بروی که عکس های سینمایی بردرودیوار آن نقش بسته اند .

انگار نه انگار این دالان، روزی روزگاری، راهرویی بوده برای زندانی ها و زندان بان ها. اینجا حالا یک موزه است . یک موزه که امروز مزین به عکس های سینمایی سال شده .

گویی بازدیدکننده های این موزه و این عکس ها، خود سال ها یدطولائی در عرصه هنر داشته اند، وقتی همایون ارشادی ، یا علی دهکردی یا غزل شاکری یا پرستو صالحی را در حال تماشای عکس ها می بینی و آن طرف تر کمال تبریزی با لبخندی برلب با  دوستدارانش در دالان باغ موزه قصر خوش بش می کند می فهمی این جا هم میهمانانش هنری اند ، هم برگزار کننده هایش و هم تماشاچیان و بازدیدکننده هایش .

در حال دیدن عکس ها یک غرفه هم به چشم میاید غرفه ایران کیش و پات که در آن به بازدیدکننده های هنرمند درباره نحوه نصب نرم افزار پات توضیح می دهد .

و در همین حین هر هنرپیشه جدیدی که به این راهرو میاید سوژه عکاسان می شود آن هم با همان ژست های منحصر به فرد هنری شان .

 

*بابک برزویه :می خواهیم به خود هویت ببخشیم

بابک برزویه از اعضای شورای سیاستگذاری انجمن عکاسان سینمای ایران است ، کسی که سیمرغ بلورین بهترین عکاسی فیلم را در پرونده خود دارد او را که دیدم  به سراغش رفتم تا ازاو درباره این جشنواره و هدف از برگزاری آن بپرسم می گوید :"طبیعتا بیشترین اهداف این جشنواره ، معرفی عکاسی سینما به علاقه مندان است ، از همین رو به نظرم  برگزاری جشنواره ای با عنوانی جداگانه مثل جشن عکاسان سینما الزامی است ."

وی ادامه می دهد :" انجمن عکاسان سینما تلاش داشته تا کاری کند که اتفاقی مبارک در حوزه عکاسی سینما روی دهد . ما  یک تشکل صنفی  با عنوان انجمن عکاسان سینما داریم و می خواهیم با برگزاری این جشنواره به تشکل خود هویت ببخشیم"

برزویه خاطر نشان می کند که :"هنوز تا سطح انتظارات فاصله داریم . برای عکاسی ابتدا باید به بررسی سینمای ایران بپردازیم . به نظرم هنوز به سطح دانش بصری بیشتری نیاز داریم و امیدوارم در آینده به این  جایگاه برسیم . "

او در باره حمایت ایران کیش و پات درباره یک جشنواره هنری مثل آنچه انجمن عکاسان  سینمای ایران برگزار کرده ، می گوید :" این موضوع را مثبت ارزیابی می کنم اینکه یک  شرکت پرداخت  از هنر حمایت کرده قابل ستایش است . "

*عکاس برتر سینمای ایران : همکاری یک شرکت ، از هنر اتفاق بسیار خوبی است  

همه این جشن برای آن برگزار شده تا در آن برترین عکاس سینمای ایران معرفی شود و این عکاس برتر کسی نیست جز سحاب  زری باف ، زیباف به عنوان برنده امسال عکاسان سینما سوژه خیلی خوبی است تا نظر وی را هم درباره جشنواره عکاسی سینمای ایران بپرسم

وی با بیان اینکه کارهای عکاسان سینما به این بهانه چند روزی نمایش داده می شود گفت :" با توجه به اینکه دیگرشرایط مثل سابق نیست و  با وجود دوربین های دیجیتال و تغییراتی که در سال های گذشته پیش آمده است غیر از مطبوعات ،عکس ها در کمتر جاهای دیگری  دیده می شود و حتی خیلی از فیلم ها هم ممکن است از پوستر استفاده نکنند، در چنین جشن و نمایشگاهی  است که همواره کار های ما دیده می شود  و خوشحالیم که انجمن عکاسان سینمای  ایران هر ساله چنین نمایشگاهی  را برگزار می کند . "

زری باف درباره مسابقه مردمی که از طریق نرم افزار پات برای برگزیدن بهترین فیلم جشنواره برگزار شد هم گفت: نظر مردم همیشه مهم است ، یک شرکت به نام ایران کیش آمده و در جهت بهبود این جشنواره همراه با برگزاری این جشنواره شده است . این موضوع ، موضوع قابل تقدیری است و هیچ ایرادی نیز ندارد .

وی اضافه کرد : این اتفاق اتفاق بسیار خوبی است اینگونه همکاری ها،در آینده نیز  به بهتر شدن جشن عکاسان سینمای ایران کمک می کند و امیدوارم این همکاری ها در سال های آینده نیز تکرار شود .

 

*محسن کیایی: سپاسگزار شرکت هایی هستیم که حامی جشنواره فرهنگی اند

اما مگرمی شود به همین راحتی از کنار محسن کیایی هنرپیشه تئاترو تلویزیون، که مجری برنامه سومین جشن عکاسان سینمای ایران است به راحتی گذشت ؟ از او هم درباره لزوم برگزاری این جشنواره ها سوال می کنم می گوید :" مهمترین دلیلش این است  که در آن هنرمندان دور هم جمع می شوند ، همین لفظ جشنواره حس خوبی دارد ، اینکه عکاسان هم مشاهده می کنند که کارهایشان دراین نمایشگاه دیده می شود ،اتفاق بسیار خوبی است . این ها همه انگیزه ای برای حضور بیشتر عکاسان و توجه به حوزه عکاسی سینمای ایران است ."

وی در باره انتخاب مردمی بهترین عکس سال نیز می گوید :" بخش داوری و بخش انتخاب مردمی هردو در کنار هم ، همیشه  جذاب است . اینکه نرم فزاری طراحی شده تا چنین انتخاب مردمی هم دخیل باشد امر مبارکی است . باید این جشنواره هم مانند جشنواره فجر شود  که انتخاب بهترین ها در آن هم از نظر داوران صورت بگیرد  و نظر تخصصی در آن دخیل باشد و هم از نظر مردمی."

کیایی در باره حمایت شرکت کارت اعتباری ایران کیش از چنین جشنواره ای ادامه داد :"طبیعتا این حمایت اتفاق  بسیار جذابی است به خاطر آن که هنر ما لایه باریک و نازکی است که نیاز به حمایت دارد . باید واقعا سپاسگزار شرکت هایی بود که حامی چنین جشنواره های فرهنگی می شوند ."

 

 *دبیر جشن عکاسان سینمای ایران : همکاری با ایران کیش ادامه دارد

بی گمان حافظ احمدی دبیر جشنواره عکاسان سینمای ایران و برگزار کننده این جشن  دراین چند روز برگزاری جشنواره ، یکی از پر استرس ترین و سخت ترین روزها را گذرانده است ، از احمدی میپرسم که آیا برگزاری چنین جشنی با این همه استرس و فشار ارزشش را داشت ؟ پاسخ می دهد :" هر صنفی و انجمنی باید به بلوغی برسد تا گلیم خودش را بیرون بکشد همواره  در جشنواره فجر و جشنواره خانه سینما، انجمن عکاسان فقط شرکت کننده بود ، اما اکنون خود ما برگزار کننده یک جشن شده ایم و این حرکت یک اتفاق بسیار خوب است البته  راه بسیار بزرگ و سختی هم در پیش داریم ولی  انشاله بتوانیم  سال به سال این جشنواره را بهتر و با شکوه بیشتری برگزار کنیم ."

دبیر جشنواره عکاسان برتر سینمای ایران، درباره برگزاری مردمی و انتخاب عکس برتر از  طریق اپلیکیشن پات می گوید : "یک نظر خواهی مردمی در باره عکاس برتر از سوی مردم ، توسط نرم افزار پات ایران کیش انجام شد ، انشاله این موضوع در سال های آینده گسترش یابد تا از این طریق پای مردم را هم به جشن خود باز کنیم و سال های آتی ، انتخاب عکاس برتر از دیدگاه مردمی داشته باشیم . این موضوع یکی از گزینه های خیلی خوبی است که مشارکت مردم را در برخواهد داشت  . "

دبیر جشنواره عکاسان سینمای ایران درباره حمایت  ایران کیش در این جشن گفت : شرکت های زیادی هستند که می خواهند حامی برنامه های هنری باشند اما معمولا یکسری در خواست ها یی دارند که باعث جدایی ما از آنها شده است . توقع ما این است که شرکت های خصوصی با فرهنگ و هنر همان برخوردی را بکنند که لیاقت فرهنگ و هنر است .متاسفانه فرهنگ و هنر در کشور ما اندکی مهجور مانده است و هنوز جایگاه خاص خودش را پیدا نکرده است . "

وی ادامه داد :" من فکر می کنم یکی از جاهایی که این فرهنگ را گسترش می دهد بخش های خصوصی هستند که با حمایت های خود می توانند این کار را انجام دهند  و مطمئنا اگر سایر شرکت ها همچون شرکت ایران کیش که در این امر پیش قدم شد ، بخشی از هزینه ها را درامر هنری چه موسیقی ، فیلم و ... انجام دهند ، می توانند رونقی به این جشن ها  بدهند و انجمن هایی مثل انجمن ما که نوپا هستند را سرو سامان بدهند تا خدمات بهتری ارائه  بدهند . "

احمدی گفت :" ایران کیش واقعا حامی خوبی بود . ایران کیش کاری با ما کرد که ما در هیچ جای دیگر ندیده بودیم ، ایران کیش نشان داد که تنها برای کار فرهنگی در این جشن همکاری کرده است  و نه هیچ چیز دیگری. "

*تمام شد ولی ...

جشن عکاسان سینمای ایران تمام شد . اما این پایان ، اغازی بود برای آینده ، آینده یک همکاری بهتر برای شرکت ایران کیش و انجمن عکاسان سینمای ایران و تداوم اتفاقات خوب هنری .اتفاقات خوبی  از جنس سومین جشن عکاسان سینمای ایران .

 حامد بهداد ، مهناز افشار ، پرستو صالحی ، مصطفی زمانی ، غزل شاکری در یک قاب 


آخرین اخبار

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید